Dieťa nie je zmenšený dospelý
Pri príprave stravy pre dieťa, mnoho rodičov vychádza z predpokladu, že to, čo je dobré pre dospelý organizmus je dobré aj pre ten detský. Dieťa však vzhľadom na rýchly rast a vývoj potrebuje inú skladbu výživových látok. V strave detí rozhodne nesmú chýbať mlieko a mliečne výrobky. Pre telesný rast je osobitne významný vysoký obsah esenciálnych aminokyselín v mäse. V strave detí striedame mäso z hydiny, morky s chudým hovädzím mäsom. Mimoriadne dôležitá je konzumácia ochranných živín, ktoré obsahuje ovocie a zelenina. Denne by malo dieťa zjesť 3 – 4 porcie ovocia + 3 – 4 porcie zeleniny.
Dieťa nie je modelka
Populárne nízkotučné mliečne výrobky často zvábia rodičov k príprave detského jedálnička. Organizmus dieťaťa sa však veľmi rýchlo fyzicky aj psychicky vyvíja. Na tento búrlivý vývoj potrebuje mať k dispozícii kvalitné stavebné látky a primeranú energiu. Preto v strave detí preferujeme polo a plnotučné mlieko a mliečne výrobky. Len u detí s poruchou lipidového metabolizmu obsah tuku v potravinách obmedzujeme.
Vytrvalosť, vytrvalosť, vytrvalosť
Je prirodzené, že niektoré deti sa určitým potravinám vyhýbajú. Proces adaptácie na novú chuť môže u niektorých trvať aj dlhší čas. Často deti odmietajú zeleninu z čisto prozaických príčin, že sa ťažko hryzie. Je však dôležité trpezlivo deťom ponúkať potraviny, ktoré sú preň dôležité. Buďte tiež tvoriví v spôsobe ako dieťaťu potravinu podávate. Niekedy stačí iná kombinácia a dieťa zmení názor. Od detského veku napríklad učíme deti konzumovať ryby, ktoré obsahujú okrem kvalitných bielkovín a minerálov ochranné, preventívne pôsobiace polonasýtené mastné kyseliny EPA a DHE.
Chlebík s maslom nestačí
Dieťa si rýchlo vytvorí okruh obľúbených potravín a jedál. Neuspokojte sa s tým, že dieťaťu ponúknete vždy to isté a pomaly zvykajte deti na nové chute a jedlá. V tomto hrá dôležitú úlohu aj školské stravovanie. Pri strave v materských, či základných školách sa totiž deti dostanú do kontaktu aj s jedlami na prípravu ktorých nemá rodina čas.
Nenúťte ich!
Je prirodzené, že rodičia chcú, aby ich ratolesti konzumovali zdravé jedlá a dostatok ovocia a zeleniny. No čím viem im to prízvukujeme, tým menej o to naše deti javia záujem. Zakázané ovocie predsa chutí najviac a tak nečudo, že deti by najradšej jedli sladkosti či fast-foodové špeciality na kilá. Zabudnite preto na donucovacie prostriedky a nenúťte svoje deti jesť zdravo. Snažte sa na to ísť inak, vymyslite zábavné a hravé formy „presviedčania“. Vaše dieťa by malo považovať ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky či iné zdravé potraviny za bežnú súčasť stravy.
Buďte príkladom
Ak budeme našim deťom prízvukovať, aké zdravé je jesť ovocie, zeleninu a ďalšie výživné jedlá, pričom sa sami budeme napchávať nezdravými potravinami, zrejme nedosiahneme nič. Deti potrebujú mať príklad v nás rodičoch. Preto sa usilujte, aby celá vaša rodina bežne konzumovala dostatok ovocia a zeleniny, uprednostňujte zdravšie jedlá v rodinnom jedálničku a vaše deti to budú brať prirodzene.
Zapojte ich do prípravy
Keď chcete, aby vám deti jedli napríklad zeleninové šaláty či iné zdravé pochúťky, zapojte ich do prípravy jedla. Dovoľte im trebárs trhať šalátové lístky na drobné kúsky alebo vám môžu pomôcť pri umývaní ocovia či zeleniny. Môžete si spolu s deťmi upiecť celozrnný chlebík alebo rožteky a tiež vám drobci môžu pomáhať pri zdobení taniera – vytvárať už spomínané obrázky zo zeleniny a ovocia. Deti sa zabavia a možno ich aj takýmto spôsobom trošku motivujeme k tomu, aby sa naučili papať aj zdravšie jedlá. Je veľa spôsobov ako deti motivovať k zdravšiemu jedlu. Základom však je, aby ste naozaj boli svojim ratolestiam v tomto smere príkladom, aby mali možnosť vidieť, že aj vy sami sa stravujete zdravo. Potom je veľmi pravdepodobné, že sa vám podarí priviesť k zdravému jedlu aj vaše deti.