Naučte sa sladiť menej!

 

Pre zdravie: Naučte sa sladiť menej!

Všetci dobre vieme, že biely rafinovaný cukor je pre naše zdravie nevhodný a škodí nám i našim deťom. Nie nadarmo sa mu hovorí aj biely jed. Aj preto by sme sa mali usilovať naučiť sa používať menej rafinovaného cukru
Biely rafinovaný cukor je v podstate potravina bez akejkoľvek výživnej hodnoty, obsahuje len prázdne kalórie. Priveľa cukru v našej strave a strave našich detí vedie k obezite, problémom so zubami , trávením a mnohým ďalším zdravotným ťažkostiam. U detí býva cukor často tiež príčinou nepozornosti, hyperaktivity či podráždenosti. To je len niekoľko dôvodov, prečo by sme sa mali snažiť redukovať množstvo tohto „bieleho jedu“ v našej strave. No ako na to?

Sladká chuť je však sladká chuť a len veľmi ťažko si od nej človek odvyká. Sladké milujú aj naše deti. Ako sa teda naučiť používať menej cukru? Spôsobov je viacero. U detí je ideálne nezačínať s cukrom vôbec. Teda nepodávať deťom sladené čajíky, džúsy a presladené dojčenské výživy, sladké jogurty (najlepšie sú biele) či mliečne dezerty Už i dojčenské kaše, granulované čajíky, ktoré sa predávajú v obchodoch a sú určené deťom od začiatku prikrmovania, teda od niekoľkých mesiacov života, obsahujú neraz cukor v rôznej forme. Treba si preto dôkladne čítať zloženie takýchto výrobkov a vyberať tie, ktoré cukor neobsahujú, respektíve sa snažiť deťom pripravovať čo najviac stravy doma.

Nie vždy sa nám podarí zabezpečiť, aby naše deti dostávali od začiatku nesladené alebo málo sladké pokrmy a samozrejme, väčšina z nás dospelých, patrí tiež k milovníkom sladkej chuti. Aj napriek tomu, že sme na biely cukor zvyknutí, dá sa naučiť sladiť menej, prípadne iným zdravším spôsobom. Pomôžu vám aj nasledovné tipy:

– veľa cukru sa ukrýva v nápojoch. Nekupujte nealkoholické nápoje, ani rôzne presladené džúsy a šťavy určené deťom. Skúste ubrať cukor (alebo celkom zrušiť) aj pri sladení čaju či kávy a iných nápojov.

– ak si zvyknete po obede dopriať nejaký ten sladký dezert, nahraďte koláčiky, zákusky či iné dobroty, čerstvým ovocím. Je to skutočne len sila zvyku.

– neslaďte zbytočne to, čo netreba. Napríklad ak si pripravíte misku ovsených vločiek, nemusíte ich zasypať cukrom alebo zaliať medom (i keď med je aspoň lepšia alternatíva), ale skúste ako náhradu použiť čerstvé či sušené ovocie.

– nedávajte deťom (ani sebe) sladkosti. Nielenže obsahujú veľa cukru, ale často sú plné ďalších nevhodných látok, umelých farbív, konzervačných látok a podobne. Radšej si zvyknite nakrájať plnú misku čerstvého ovocia, prípadne si doprajte trošku sušeného ovocia. Ak už sladkosti, tak naozaj len striedmo a voľte kvalitu – napríklad horkú čokoládu s vysokým podielom kakaa (okolo 80%), nesladené cereálne tyčinky a podobne. Nedržte doma zásobu sladkostí, zbytočne vás budú lákať.

– pozor na skrytý cukor. Raňajkové cereálie, ktoré sa „tvária“ veľmi zdravo, neraz obsahujú obrovské množstvo cukru a nie sú práve ideálnym pokrmom pre nás ani naše deti. Cukor sa skrýva aj v takých veciach, ako sú kečup, dressingy či konzervovaná zelenina a ovocie, ochutené jogurty a jogurtové nápoje. Čítajte preto poctivo etikety s údajmi o obsahu cukru. V neposlednej rade si treba dávať pozor na alkohol, v ktorom sa ukrýva prekvapivé množstvo cukru.

– hľadajte alternatívy na zdravšie sladenie. Existuje pomerne široká škála možností, ako sladiť zdravšie než rafinovaným cukrom. Javorový sirup, med, melasa, stévia či jačmenný slad – to je len niekoľko príkladov zdravších sladidiel, ktoré okrem sladkej chuti dodajú pokrmom či nápojom aj cenné látky. Avšak, aj keď ide o zdravšie alternatívy cukru, predsa len to s nimi netreba preháňať a používať by sme ich mali striedmo.

– naučte sa tiež používať menej cukru pri varení a pečení. V mnohých receptoch je množstvo cukru prehnané a bez problémov ho možno znížiť. Prípadne skúste iné spôsoby sladenia – či už pridaním sušeného ovocia alebo alternatívnych a zdravších sladidiel spomenutých vyššie.

– a napokon, nezakazujte sebe ani svojim deťom cukor úplne. Čím striktnejšie sa budete cukru brániť, tým viac budete po ňom zrejme túžiť. Doprajte sebe i deťom preto občas nejakú tú sladkosť, ktorú máte naozaj radi a bez výčitiek svedomia si zamaškrťte.

23.03.2012 Autor: Mária Sanatová